Akü nedir ve nasıl çalışır

Akü nedir ve nasıl çalışır

Akü nedir ve nasıl çalışırAkü, motorlu taşıtların çalışmasını mümkün hale getiren en önemli parçalardan biridir. Akümülatör sözcüğünün halk dilindeki kısaltması olan akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye çevirir. Aynı şekilde kimyasal enerjiyi de elektrik enerjisine ihtiyaç duyulduğunda dönüştürür. Araba gibi benzinle çalışan araçlarda temel amacı motoru çalıştırmak olan akü, aydınlatma ve ateşleme görevlerine de sahiptir. Akü aracın ilk ateşlemesini yaparak çalışmasını mümkün hale getirir. Araç için önem taşıyan parçalardan biri olan akü, her yolculuk öncesi mutlaka kontrol edilmelidir. Akü bakımı düzenli olarak yapıldığında ise araçların performansı istenilen seviyeye ulaşır.

Akü Ne İşe Yarar?

Akü, yapısı itibarıyla birbirini tetikleyen mekanizmalardan oluşan bir parçadır. 4 aşamada meydana gelir. Bu aşamalar sırasıyla başlangıç, aydınlatma, ateşleme ve çalıştırmadır. Aküler elektrik enerjisi depolar ve geri kullanılmasını sağlar. Böylelikle araçların ihtiyacı olan elektriğin açığa çıkmasını sağlar. Akü ilk ve öncelikli görevi marş motorunu çalıştıracak elektrik akımını iletmektir. Motor devrinin yüksek olduğu ve elektrik sarfiyatının az olduğu zamanlarda ise şarj sisteminin ürettiği elektrik enerjisini depolar. Depoladığı enerjiyi, elektrik sarfiyatının yüksek olduğu ve şarj sisteminin çalışmadığı durumlarda elektik ihtiyacı duyan parçalarda kullanır. Öte yandan akünün bir diğer işlevi de araçlarda voltaj dengeleyicisi olarak kullanılmasıdır.

Akü Nasıl Çalışır?

Akü, araçlarda kesintisiz olarak ihtiyaç giderici önemli parçaların başında gelir. Akü anot ve katot kutupları birbirine bağlanarak kullanılır. Motor kapandığında ise başlangıçtaki olayın tam tersi meydana gelir. Yani çalıştığında elektrik enerjisini kimyasala çevirir; kapandığında ise kimyasal enerji yeniden elektrik enerjisine dönüştürülür. Kısacası şarj dolma ve boşalma durumları medyana gelir. Akü şarj edildikten sonra içerisindeki enerji tamamen bitene kadar kullanılabilir ancak bittiğinde yeniden doldurulmalıdır. Aksi halde araç motorunu ihtiyacı olan ateşleme mekanizmasını yerine getiremez.

Etiketler

En ucuz akü , ucuz akü , akü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.