İzmir Çöp Kamyonlarının Tek Kadın Şoförü

Çöp kamyonlarının tek kadın şoförü

İzmir’de Konak Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde masa başında görev yaparken önce küçük çöp kamyonlarından birinde şoförlüğe başlayan İlknur Çoralar (44), şimdi ise büyük çöp kamyonunun direksiyonuna geçti. İlknur Çoralar’ı direksiyonda görenler, gözlerine inanamıyor. Yüzlerce erkek personelin arasında aynı işi yapan tek kadın olan Çoralar, bu işi yapmayı çok istediğini ve başardığını söyleyerek, kadınların cesur olmasını istiyor.

Konak Belediyesi’nin Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde 2005 yılında göreve başlayan İlknur Çoralar, 2012 yılına kadar masa başında çalıştı. Ancak en büyük hayallerinden biri çöp kamyonu kullanmak olan İlknur Çoralar, bir süre sonra tutkusunu gerçeğe dönüştürdü. Küçük bir çöp arabası ile sokaklarda çalışmaya başlayan Çoralar, daha sonra büyük çöp kamyonunun direksiyonuna geçmeye karar verdi. Bu düşüncesini çevresindekiler ile paylaşan Çoralar’a, Yapamazsın, çok zor denildi. Eşinden ayrı olan ve bir kızı bulunan Çoralar, söylenenlere aldırmayarak, önce büyük çöp kamyonu kullanmak için ehliyet aldı, ardından direksiyona geçti. Bir süredir çöp kamyonunda şoför olarak görev yapan İlknur Çoralar, mesai saati içerisinde yaptıkları çalışmaları anlattı. Sabah erken saatlerde işe başladıklarını söyleyen Çoralar, İnsanlar dışarı çıkmadan önce çöpün alınması gerekiyor. Bu nedenle önce araçlarımızı kontrol ediyoruz. İki arkadaşım ile çıkıyorum. Onlarla birlikte bölgemize gidiyoruz, çöpümüzü topluyoruz dedi.

Çalışırken genelde keyifli şeyler yaşadığını aktaran Çoralar, uzun zamandır çöp aracı kullandığı halde, kendisini ilk defa görenlerden çok güzel tepkiler aldığını belirtti. Bunun da İzmir farkı olduğunu kaydeden Çoralar, Beni görenler ‘Yaşasın bir kadın var, seni tebrik ediyoruz’ diyorlar. Zaman zaman trafikte sıkıştırmaya çalışan erkekler de oluyor ama ben galip geliyorum diye konuştu.

İSTEDİ VE BAŞARDI

Kadınların cesur olmasını isteyen İlknur Çoralar, Kadınlar eğer istiyorlarsa ‘Ben bunu yapabilir miyim’ bile dememeleri lazım. Gönülden istiyorlarsa kesinlikle başarırlar. Engelleri mutlaka olacak. Hele değişik bir işi yapmak istiyorlarsa mutlaka engelleri olacak. Ama o engelleri aşmak, işi yapmaktan çok daha güzel dedi. Büyük çöp kamyonunu kullanmak istediğinde çeşitli engellerle karşılaştığını Yapamazsın, boşuna uğraşma. Zor olur diyenlerin olduğunu anlatan Çoralar, söylenenlere aldırmadığını dile getirdi. Çoralar, Tüm bunlardan başka ayrıca çok kalabalık bir erkek grubu içerisinde tek kadın olacaksın. Bu da büyük bir handikaptı. Bunun için de zorluk yaşayacağımı söylediler. Ben kafama koymuştum, ‘Yapacağım’ dedim ve yaptım. Yapmanın dışında, galiba da başardım dedi.

‘EVİN TEK KIZIYIM’

Çalışma arkadaşlarının erkeklerden oluştuğunu, bu nedenle ‘Evin tek kızıyım’ diye arkadaşlarına şakalar yaptığını anlatan Çoralar, şunları söyledi

Burada büyüğün de küçüğün de ablasıyım. Evin tek kızıyım. Çok büyük bir aile, çok büyük bir işyeri. ve ortamda herkes erkek, ben tek kadınım. İlk zamanlarda herkes beni çok yadırgadı. Ben bile ilk zamanlar burada olduğum için kendimi yadırgamıştım. Daha sonra herkes birbirine alıştı. Bir bütün gibi olduk. İşe çıkarken ‘Ben ablayla çıkacağım’ diyenler çok oluyor. İş bölümleri yaparken benimle çalışmak isteyen çok arkadaşım oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.