1.5 Yayındaki Rüya’yı Alıp Giden Anneanne 22 Yıl Kayıp Yaşamış

1.5 yayındaki Rüya’yı alıp giden anneanne 22 yıl kayıp yaşamış

İZMİR’in Tire ilçesinde, kayıp olan anneanne 55 yaşındaki Fatma Yenigün ile torunu 1.5 yaşındaki Rüya Çelik’i arama çalışmalarından henüz bir sonuç alınamadı. Psikolojik sorunları olduğu belirtilen ve torununu alıp ortadan kaybolan Fatma Yenigün’ün, ilginç bir yaşamının olduğu da anlaşıldı. Yenigün’ün 25 yıl önce kızını İzmir Fuar’ında bırakıp kaybolduğu, 22 yıl sonra 2015 yılında İzmir’de otoyol kenarında su tahliye kanalında yaşamını sürdürdüğü sırada bulunduğu ortaya çıktı.

Tire’ye bağlı kırsal Derebaşı Mahallesi’nde kızının evinde yaşayan Fatma Yenigün, dün (salı) sabah saatlerinde, 1.5 yaşındaki torunu Rüya Çelik’i de yanına alıp, kimseye bir şey söylemeden dışarı çıkıp, gitti. Bu sırada evde bulunan ve kahvaltının ardından bir süre uyuyan 17 yaşındaki Gülçin Çelik, uyandığında kardeşi Rüya ile anneannesinin evde olmadığını fark etti. Bunun üzerine resmi nikahları bulunmayan annesi Derya Manas ve babası Hakan Çelik ile jandarmayı arayıp durumu bildirdi. Aile kendi çabalarıyla da arama çalışması yaptı ancak bir sonuç alamadı. Haber verilmesiyle köye gelen jandarma ve AFAD ekipleri çevrede arama çalışması başlattı. Dün gün boyu, arama kurtarma köpeklerinden de faydalanılarak süren çalışmalar gece de devam etti. Takviye olarak gönderilen komando birliğinin de destek verdiği aramalardan henüz bir sonuç alınamadı. Ailenin verdiği bilgiler doğrultusunda yapılan arama çalışmalarının özel eğitimli köpeklerle bugün de sürdürüleceği belirtildi.

22 YIL KAÇTI, SU TAHLİYE KANALINDA BULUNDU

Psikolojik sorunları olduğu belirtilen Fatma Yenigün’ün ise bugüne kadar ilginç bir yaşam sürdüğü anlaşıldı. Fatma Yenigün’ün, 25 yıl önce kızı Derya Manas’ı, İzmir Fuar’ında bırakıp ortadan kaybolduğu ortaya çıktı. Yenigün’ün 22 yıl sonra 2015 yılında, İzmir’de otoyol kenarında su tahliye kanalında yaşamını sürdürdüğü sırada, bu zor koşullardaki hayat mücadelesinin haberlere konu olması sonrasında yakınları tarafından bulunduğu öğrenildi. Kızı Derya Manas’ın sahip çıktığı Fatma Yenigün’ün, geçen yıl Kars’ta yaşadıkları sırada da evi terk ettiği, polisin aramalarıyla bir gün sonra bulunduğu belirtildi.

Kayıp olan 1.5 yaşındaki Rüya’nın annesi Derya Manas, annesinin dağlık alanlarda, metruk evlerde, tarlalarda yaşamayı bildiğini, bu nedenle de bu tür yerlere ekiplerini bakmasını istediklerini anlattı. Derya Manas, Biz yıllar sonra haberden görerek annemi bulduk. Ancak evden çıkıp gitme alışkanlığı olduğu için çocuğumuzla birlikte yalnız bırakmıyorduk. 17 yaşındaki kızımızın uyuduğu sırada torununu alıp gitmiş. Rüya’ya doğumundan sonra o baktığı için çok seviyordu dedi.

EŞİ ÖLÜNCE ORTADA KALDIĞINI ANLATMIŞTI

Su tahliye kanalında yaşarken bulunup, sonrasında kadın sığınma evine yerleştirilen Fatma Yenigün, o dönemde, Aydın’ın Söke ilçesinde oturduklarını, ancak üç ay önce eşinin hayatını kaybetmesiyle yaşamının alt üst olduğunu anlatmıştı. Yenigün, Eşimin rahatsızlığından dolayı İzmir’e geldik. Burada çeşitli hastanelerde tedavi görmesine rağmen eşim hayatını kaybetti. Bu sırada biraz arazimiz vardı, bunları da tedavi giderleri için satıp harcadık. Eşimin ölümünden kısa bir süre sonra kardeşi de hayatını kaybetti. Bana Söke’de bakacak kimse kalmadı. Uzaktan yakınlarımız da bakmak istemeyince, İzmir’e geldim. Burada eşimin hurdacılık yapan yeğenleri vardı. Onların yanlarında kalıp, yardım ettim. Onlar da bana zaman zaman para veriyorlardı. Ama bir süre sonra bana kötü davranmaya başladılar. Sürekli alkol aldıkları için bunu yapıyorlardı. Ben de onların yanından ayrıldım ve sokaklarda kalmaya başladım demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.