Bayraklı’nın Kütüphanelerine ‘Tse’ Belgesi Alınması İçin Girişim

İzmir’in Bayraklı ilçesinde, belediye tarafından kurulan ve 7’den 70’e herkesin uğrak yeri haline gelen 16 kütüphaneye, ISO 9001 belgesi alınması için Türk Standartları Enstitüsü’ne başvuruda bulunuldu.

Herkes için kütüphane projesiyle teknolojik altyapılarını güçlendiren Bayraklı Belediyesi, kütüphaneleri için Türk Standartları Enstitüsü’ne başvuruda bulunduğunu duyurdu. Merkez kütüphanede bir araya gelen müdürlük çalışanları ve kütüphane yetkilileri, ISO 9001 belgesi almak için gerekenleri İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Bahattin Taylan’dan dinledi. Bayraklı Belediyesi kütüphanelerinin 9001 kalite yönetim sistemi kurulum çalışmalarında son aşamaya geldiğini belirten Taylan, ‘Burada tüm kadroya temel kalite bilgilendirmeleri yaparak, iş denetçi eğitimleri vereceğiz’ dedi.

Bayraklı Belediyesi; Emek, Yamanlar, Gümüşpala, Bayraklı Merkez, Muhittin Erener, Refik Şevket İnce, Cengizhan, Osmangazi, Soğukkuyu, Doğançay, Manavkuyu ve Adalet Mahallesi ile Onur Açık Hava Kültür Merkezi, İhsan Alyanak Kültür Merkezi, 75. Yıl Kültür Merkezi Aşık Rüstem Alyansoğlu, Nafiz Gürman Kültür Merkezi Rasime Şeyhoğlu kütüphaneleri ile hizmet veriyor. Kütüphanelere yılda yüz binden fazla ziyaretçi giriyor. Belediye kütüphanelerinde yerli yabancı 60 bin hazine okuyucularını bekliyor. 2015 yılında 8 binin üzerinde üyesi olan kütüphanelerde bugün itibariyle üye sayısı 15 binin üzerine çıktı. Kütüphaneler ‘Herkes için kütüphane’ gibi uluslararası vakıfların desteklediği sosyal sorumluluk projelerinin içinde yer alırken, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ortaklığı ile ‘Hayat Dolu Buluşmalar’ düzenleniyor. Altı kütüphanede İngilizce destek eğitimi, dört kütüphanede temel bilgisayar destek eğitimi veriliyor. Öğrenciler iki kütüphanede gönüllü öğretmenlerle Türkçe ve Matematik destek eğitimi alıyor; ayrıca 16 kütüphane, belediyenin Veterinerlik İşleri Müdürlüğü ile ortaklaşa ‘can dostlarımızla yaşamı paylaşmak’ gibi bilgilendirme seminerleri de düzenliyor.

Bayraklı kütüphanelerinin her kesimden vatandaşın ziyaret ettiği birer eğitim, kültür yuvaları haline geldiğini belirterek, bu durumun memnuniyet verici olduğunu ifade eden Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, ‘Teknik donanımını tamamlayan kütüphanelerimizin ISO belgesi de alarak, tescilli olması ayrı bir gurur kaynağı bizim için. Geldiğimiz noktada kitap temin etmenin yanı sıra, çocuklarımızın birer etüt merkezi yetişkinlerimizin de bilgiye ulaşma yerleri haline gelen kütüphanelerimizin ülke genelinde başarılı görülerek, ödüller kazanması da ayrıca memnuniyet verici’ dedi. – İZMİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.