İzmir Atatürk’ü, Annesinin Kabri Başında Andılar

Atatürk’ü, annesinin kabri başında andılar

İZMİR Barosu üyesi avukatlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin önderi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölümünün 80. yılında Karşıyaka ilçesinde bulunan, annnesi Zübeyde Hanım’ın mezarı başında andı.

Anma törenine katılan İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel ve baro üyesi avukatlar, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) üyeleri katıldı. Törende Zübeyde Hanım’ın Anıt Mezarı’na çiçekler bırakılarak, dua edildi. Saat 09.05’te siren sesinin ardından iki dakikalık saygı duruşunda bulunan katılımcılar, sonrasında hep birlikte İstiklal Marşı’nı söyledi.

Törende yaptığı konuşmada baro olarak dün (cuma) ‘Anadolu liselerinin imam hatip lisesi yapılmasına yönelik yönetmeliğin iptali davası’ açtıklarını belirten İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, Anadolu liselerinin açılmasını öğrenci sayısına bağlayan yönetmeliği, kabul etmediklerini dile getirdi. Yönetmeliğe göre imam hatip liselerinde 10 öğrenci bile olsa okul açılmasına izin verildiğini belirten Yücel, Anadolu liselerindeki öğrencilerin belli sayının altına düşmesi halinde kapatılıp imam hatip lisesine dönüşmesine olanak tanıyan bir yönetmelikten bahsediyoruz. Dün de bunun için davamızı açtık. Hem yasal alanda hem de toplumsal alanda lidere layık olabilmek, onun izinden gidebilmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Mücadeleyi sürdüreceğiz dedi. Bir ilki başlatarak, her yıl 3 hukuk fakültesi öğrencisine, ‘İzmir Barosu 10 Kasım Atatürk’ü Anma Bursu’ vereceklerini açıklayan Özkan Yücel, şunları söyledi

Her zaman aklı ve bilimi hedeflemiş, bunun doğrultusunda hareket etmiş bir liderin anısı önünde saygımızı sunmak için 10 Kasım’da buraya geldik. İzmir Barosu olarak ona yakışan nedir diye düşündük ve 10 Kasım bursu verme kararı aldık. ÇYDD’den bu konuda yardım alarak 3 hukuk fakültesi öğrencisine burs vereceğiz. Öğrenci sayısını arttırarak devam ettirmeyi düşünüyoruz. Bunu üyelerimiz arasında bir kampanyaya dönüştüreceğiz. İstiyoruz ki akıl, bilim, aydınlık bu ülke için egemen olsun. İstiyoruz ki Türkiye aklın ve bilimin önderliğinde yürüyüşünü sürdürdürsün. Laik eğitim her alanda kendini hissettirebilsin. Bunun Atatürk’ün manevi anısı önünde en önemli armağanlardan biri olacağını düşündük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.