İzmir Doğumda İhmal İddiasıyla Suç Duyurusunda Bulundular

İzmir Doğumda ihmal iddiasıyla suç duyurusunda bulundular

Doğumda ihmal iddiasıyla suç duyurusunda bulundular

Ailenin, Çınar’ı yaşatma nöbeti

İZMİR’in Torbalı ilçesinde yaşayan ve özel bir hastanede doğum yapan Sinem Çil ve eşi Yusuf Çil, bebeklerinin, normal doğum sırasındaki ihmallerden dolayı özürlü kaldığını ileri sürüp, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Sinem Çil, karnı acıktığı zaman tepki veremeyen 8 aylık oğulları Çınar için evde alarm kurduklarını, iki saatte bir beslediklerini anlattı.

Torbalı’da yaşayan öğretmen Yusuf Çil (35) ile sözleşmeli öğretmenlik yapan Sinem Çil’in (28) büyük özlemle bekledikleri ve Çınar adını verdikleri oğulları, 8 ay önce normal doğumla dünyaya geldi. İddiaya göre gittikleri Aydın’daki bir özel hastanedeki doktor, normal doğum konusunda ısrar etti. Doğum sırasında da bebek oksijensiz kaldı, beynine oksijen gitmemesinden dolayı da engelli oldu. Hiçbir tepki vermeyen ve hareket edemeyen Çınar bebek için ailesi hukuk mücadelesi başlattı. Doğumu yaptıran doktor ve sağlık görevlileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Yaşadıklarını anlatan anne Sinem Çil, doğum öncesinde ve hamilelik sürecinde hiçbir sorun yaşamadığını söyleyip, ‘Doğum için hastaneye gittik. Bana hemen suni sancı verdiler, ancak doğum gerçekleşmedi. Sonrasında bebeğimin suyunu da bilinçli olarak akıttılar. Ben doğum sırasında bir aksilik olduğunu anlamaya başladım. Bebeğimin içeride rahatsız olduğunu hissediyordum. Bebeğim doğduktan sonra önümüzde etten bir duvar ördüler, bana bebeğimi göstermediler. Sonrasında sağlık durumunu iyi olduğunu söylediler. Zaman geçtikte bir aksilik olduğunu anladık. Bebeğimizi kuvöze koydukları halde oksijen vermemişler. Bizim ısrarlarımız üzerine bebeğimizi bize gösterdiler ve sorularımıza rağmen bize hiçbir şey anlatmadılar. Oysa sorun bulunduğunu söyleselerdi, başka hastaneye sevkini yapsalardı çocuğumuz bugün bu durumda olmayabilirdi’ dedi.

YEMEK ALARMI KURUYORLAR

Bebeklerinin hiçbir tepki vermediğini, hatta ağlayamadığını anlatan Sinem Çil, ‘Hareket edemiyor, yutkunamıyor, dönemiyor, göremiyor. Birçok soruna neden oldu hastanedeki ihmaller. Fizik tedaviyle bize öğretilenleri uyguladık, yavaş yavaş yutkunmaya başladı. Acıktığını hiçbir şekilde belli edemediği için biz de 24 saat boyunca iki saatte bir alarmı kurduk ve eşimle nöbetleşe bebeğimizi besliyoruz. Hukuk mücadelesi de vermeye başladık. Bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız en azından başka bebekler aynı acıyı yaşamasın’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.