İzmir’de Kadın Festivali Düzenlendi

İzmir’de Kadın Festivali düzenlendi

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bir kadın kenti olan İzmir, yaşam felsefesini, dik duruşunu ve gelişmesini kadınlarına borçludur. Yerel seçimlerde iktidar değişmeyecek olsa da, Millet İttifakı’na oy vererek iktidarı ikaz etmek, ‘Kendine çeki düzen ver, bu gittiğin yol yol değil’ demek hepimizin hakkıdır, görevidir dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Fuar Kültürpark alanında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla ‘Kadın Festivali’ düzenlendi. Bu yıl 10’uncusu düzenlenen festival, binlerce İzmirli kadının katılımıyla gerçekleşti. 3 güne yayılan etkinliklerin ilk gününde kadınlar, 6 bin 500 kişilik oturma alanının tamamını doldurdu. Festivale, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Guruşçu, CHP Konak Belediye Başkan Adayı Abdül Batur, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla katıldı. Festivalde konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yerel seçimlerde iktidar değişmeyecek olsa da Millet İttifakı’na oy vererek iktidarı ikaz etmek, ‘Kendine çeki düzen ver, bu gittiğin yol yol değil’ demek hepimizin hakkıdır, görevidir. Bu görevi ya 31 Mart’ta yapacağız, ya da bu düzen yani düzensizlik, yandaş politikası devam edecek dedi.

‘İZMİR KADIN KENTİDİR’

Kocaoğlu, Türkiye’de Büyükşehir Belediyesi’ne ilk kadın genel sekreteri, ESHOT’ta ‘erkek işi’ denilen otobüs işletmesinde bir kadını genel müdürü, İZSU’da kadın görev müdürü atadığını belirterek, sözlerini şöyle konuştu

Genel sekreter yardımcılarımız, genel müdür yardımcılarımız, daire başkanlarımız ve şube müdürlerimiz arasında 15’i aşkın şirketimizde yönetim kadrosu minimum yüzde 30 kadın ağırlıklıdır. İzmir kadın kentidir, İzmir yaşam felsefesidir. İzmir, dik ve onurlu duruşunu ve İzmirli ruhunun giderek daha fazla gelişmesini İzmir kadınlarına borçludur. Sosyal hayatta, sokakta, iş hayatında, toplumun içinde özgürce dolaşan İzmir kadını, İzmir’in daha da ileri gitmesini sağlamıştır ve sağlamaya devam edecektir. Yereldeki iktidarımızı sizlere borçluyuz. Ben AKP iktidarına, en çok bizleri ayrıştırdığı için, toplumu siyasi amaçla karpuz gibi ikiye böldüğü için, toplumda karşılıklı gruplar ve kişiler yarattığı için karşıyım. Ulus Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Yurtta barış dünyada barış’ derken bu zor coğrafyada bağımsız olarak yaşamanın dış politika yöntemini söylemiştir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti hazinesi, dünyadaki tefecilerin eline düşmüş, yüzde 7 buçukla dolara dolar, faiz ödemektedir. Bu gidişe ‘dur’ dememiz gerekiyor.

‘BÜTÜN KADINLAR BİRLEŞECEĞİZ’

İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kızbes Aydın, Biz kadınlar, temel insan haklarında eşitlik istiyoruz. Sosyal, siyasal kültürel haklarda eşitlik istiyoruz. Şiddete karşı mücadelede, ayrımcılıkta bütün kadınlar birleşeceğiz. Sayın Başkanım Aziz Kocaoğlu’nun kadına verdiği destekleri biliyorum. Kadın kooperatiflerinin kurulmasında, tarımsal kalkınmada, meslek sahibi yapmada hep yanımızda olmuştur. Başkan adayı Tunç Soyer’den de Başkanımız Aziz Kocaoğlu’nun yürüttüğü kadın çalışmalarını daha ileriye taşınmasını istiyoruz diye konuştu.

Konuşmaların ardından gazeteci, ekonomist Meliha Okur ‘Kadın ve Çocuk Yoksulluğu’ başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. Kocaoğlu ve davetliler daha sonra festival kapsamında açılan stantları dolaştı. Stantlarda kadınlar el emeklerini sergiledi. Festival boyunca konserler ve konferanslar olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.