İzmir’in Kurak Tepelerine 2000 Öğrenci Öğrenci Adına Ağaç Dikildi

Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan ‘Fidanlar, fidanlarla büyüyor’ ağaçlandırma iş birliği protokolü kapsamında İzmir’de 2 bin öğrenci adına fidan dikimi gerçekleştirildi. Ankara’da düzenlenen ağaç dikim törenine katılan ve buradan video konferansla İzmir’e canlı bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yavrularımızın bugün dikeceği fidanlar, fidanlar ile büyücek dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’deki ağaç varlığını arttırmak önemli bir projeye imza attı. Bakanlıklarca, ‘Fidanlar, fidanlarla büyüyor’ ağaçlandırma iş birliği protokolü çerçevesinde, Türkiye’de tüm illerde eş zamanlı olarak ağaç dikimi gerçekleştirildi. İzmir’de de Bornova’nın dağlık kesimlerinde, ilk etapta 2 bin öğrenci adına fidan dikildi. Fidan dikim törenine İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Orman Bölge Müdür Vekili Mehmet Erol, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Özkan ve çok sayıda davetli ile adına fidan dikimi yapılan öğrenciler katıldı. Tören, öğrencilerin halk oyunları ile başladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VİDEO KONFERANSLA BAĞLANDI

Ankara’da düzenlenen ağaç dikim törenine katılan ve buradan video konferansla İzmir’e canlı bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yavrularımızın bugün dikeceği fidanlar, fidanlar ile büyücek. Buna inanıyorum. Bu gördüğünüz topraklar yemyeşil hale gelecek dedi. İzmir Valisi Erol Ayyıldız da Proje kapsamında ilkokul ve ortaokul öğrencileri ile birlikte 122 hektarlık alanda fidanları toprakla buluşturacağız diye konuştu.

‘DOĞADAN UZAK KALMAK, BETON YIĞINLARINA MAHKUM BIRAKILMAK İNSANIN TABİATINA AYKIRI’

Törende konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, topraktan ve yeşilden uzak kalan insanların aslından uzak kalacağını savundu. Sanayi alanlarının yanı sıra insanların yaşayabileceği çevrenin olmasının da önemine değinen Yahşi, Yaşanacak bir çevre olmazsa yaşayacak bir hayatta olmaz. Medeniyetimizi toprağa borçluyken, bunu unutup medeniyet adına toprakla bağımızı kopardık. Çok geç olmadan, çevreye duyarsız bir varlık haline gelmeden onunla uyum içerisinde yaşayan bir toplum haline dönüşmeliyiz. Ağaç sevgisi tartışmasız çok özel bir yere sahip. ‘Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz’ diyor peygamberimiz. Doğadan uzak kalmak, beton yığınlarına mahkum bırakılmak insanın tabiatına aykırı. Günümüzün neşesi ve umudu, geleceğimizin teminatı çocuklarımız için yaşayabilecekleri bir çevre bırakmak en önemli amaçlarımızdan biri bu. Bizlerin bu azmini çocuklarımızın boşa çıkarmayacak dedi.

Orman Bölge Müdür Vekili Mehmet Erol da İzmir’de 461 bin öğrenci için fidan dikeceklerini söyledi. Kurak alanları yeşillendireceklerini ifade eden Erol,

Burası orman haline gelecek. İzmir’de bugüne kadar diktiğimiz fidanların miktarı 200 bine ulaştı. Her yıl bu sayısı çoğaltmak için çaba sarf ediyoruz. Bu şekilde İzmir’in bereketli topraklarına bereket katıyoruz diye konuştu. Tören, öğrencilerin fidanları dikmesi ile son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.