Öğrenciler Tiyatroyla Yetişiyor

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) İzmir Şubesi Ortaöğretim Burs Birimi öğrencilerinden oluşan tiyatro grubu, özverili çalışmaları ile bu yıl Haldun Taner’in yazdığı, Türk Tiyatrosu’nun ilk epik tiyatro örneklerinden olan Eşeğin Gölgesi adlı oyunu sahneledi. Oyun, her sene olduğu gibi Çağdaş Yaşam dostu yönetmen Tamer Özşeker ve Çağdaş Gençlik’ten yetişen Salih Emre Tomakin tarafından sahneye kondu. Usta yazar Haldun Taner’in M.S II. yüzyılda yaşamış Adıyamanlı filozof Lucianus’un (Lukianos) bir masalından esinlenerek kaleme aldığı bu toplumsal taşlamanın uyarlamasını da Tamer Özşeker yaptı. Hayali bir ülkede geçen oyunda basit bir kira davası, mülkiyet, vatan, millet davasına dönüşür.Mahkemeler aylarca, yıllarca sürer ve dava daha yüksek bir yere taşınır.

Oyun, ÇYDD İzmir Şubesi bursiyerleri, aileleri ve gönüllüleri tarafından ilgiyle izlendi ve büyük alkış aldı. Oyunda 6 ve 12. sınıf aralığındaki 19 ÇYDD bursiyeri rol aldı. Bu tür çalışmalar, sanatın, tiyatronun, çocukların kişisel gelişimleri, özgüvenlerinin artmasıve topluma yararlı birer birey olarak yetişmeleri için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi.

Bir önceki yazımız olan İzmir Amerikan Koleji'nin 140.Yılı Anısına Fidanlar Yeşerecek! başlıklı makalemizde Çeşme, Ege Orman Vakfı ve Fi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.