Oy ve Ötesi Gönüllü Sayısı 50 Bini Geçti!

Türkiye’de adil, güvenilir ve şeffaf bir seçim ortamı yaratılması için kurulduğu günden bu yana her seçimde sorumluluk alan Oy ve Ötesi Derneği, 24 Haziran’daki cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine çok az kala müşahit eğitimlerini tamamlıyor. Bu seçimde 81 ilde faaliyet göstermeyi hedefleyen Oy ve Ötesi, Türkiye’nin dört bir yanında müşahit eğitimlerine katılımın çok yüksek olduğunu belirtiyor.

Oy ve Ötesi Derneği, Türkiye genelinde seçimlerin, şeffaf ve demokratik bir biçimde gerçekleştiğinden emin olmak için bugüne kadar 45 il ve 162 ilçede toplam 200.000 gönüllüsü ile varlık gösterdi. 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesi 81 il hedefiyle müşahitlik organizasyonunu yürütüyor. Şimdiye kadar Ağrı’dan İzmir’e, Artvin’den Kahramanmaraş’a kadar Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirilen müşahit eğitimlerine çok sayıda sandık gönüllüsü katıldı.

İSTANBULLU SANDIK GÖNÜLLÜLERİ SALONA SIĞMADI

Seçime çok kısa bir zaman kala İstanbul’da 700 kişilik bir salonda organize edilen müşahit eğitiminde yoğun katılım nedeniyle sandık gönüllüleri salona sığmadı.

Eğitime katılan Oy ve Ötesi gönüllüleri hep bir ağızdan ‘Hiçbir tesir altında kalmaksızın, hiç kimseden korkmadan, seçim sonuçlarının tam ve doğru olarak belirlenmesi için, görevimi kanuna göre, dosdoğru yapacağıma namusum, vicdanım ve bütün mukaddesatım üzerine ant içerim.’ diyerek seçim mevzuatında yer alan sandık kurulu yeminini tekrarladı.

Oy ve Ötesi, gönüllü başvurusu kayıtlarını, 50.000 üzerinde başvuru ile dün kapattı. Dün Edirne, İzmir-Bornova, İzmir-Buca, Mersin, Samsun, Bitlis-Tatvan, Ankara, Şanlıurfa, Kütahya ve İstanbul’da Ataşehir, Galata ve Bakırköy’de eğitimlerini verdi. 23 Haziran Cumartesi günü ise Gaziantep, Ankara, Eskişehir, Adıyaman, Elazığ, Tekirdağ, Çerkezköy ve Çorlu’da gerçekleştireceği eğitimler ile programını tamamlamış olacak.

MEVZUAT DEĞİŞİKLİKLERİ KAFA KARIŞTIRABİLİR

‘Kolay bir süreçten geçmiyoruz. Bu kadar kısa zamanda, bu kadar çok mevzuat değişikliğinin olduğu ve birçok ilki yaşayacağımız bu seçimde bizimle olan herkese bir kez daha çok teşekkür ederiz. Birçok ilkin yaşanacağı 24 Haziran seçimlerinde müşahit eğitimleri çok önemli.’ diyen Oy ve Ötesi Yönetim Kurulu Başkanı Gözde Elif Soytürk, erken seçim koşullarında kapsamlı bir müşahitlik organizasyonu yürütmenin önemine dikkat çekti: ‘Referandumda müşahitlik organizasyonu yapmamamıza rağmen, bizlerle veri paylaşan siyasi partiler ve mobil uygulama aracılığı ile bize veri gönderen gönüllülerimiz sayesinde şunu gördük ki 20.200 sandıktan hiç veri alamadık. Bu yüzden, bu seçimde, 20.200 sandığı hedefleyen bir önceliklendirme stratejisi yürüttük. Hem yazılım, hem lojistik ve organizasyon açısından zorlu bir süreç oldu. Birçok bölge, il ve ilçe sorumlularımıza zor günler yaşattığımızın farkındayız ve bu organizasyona başlarken bu riski göze aldık. Neden mi? Çünkü herkesin oyuna, her yerde sahip çıkmak için yola koyulduk. 2014 senesinde sadece 1 ilde müşahitlik organizasyonu ile başlamıştık. Bugün 81 ilde, Ağrı’dan İstanbul’a, Trabzon’dan Antalya’ya, İzmir’den Mardin’e yani Türkiye’nin her yerinde hummalı bir çalışma içindeyiz. Önümüzdeki 15 gün sonrasında tekrar seçim sürecine girecek olursak eğer, daha güçlü ve daha kalabalık olarak çalışmamız gerekecek.’

SEÇİM GÜNÜ HEM SEÇMENİN HEM MÜŞAHİDİN ARADIĞI HER ŞEY ‘T3 TUTANAK GÖNDER’DE

Oy ve Ötesi, 24 Haziran seçimlerinde Türkiye genelinde sandık sonuçlarının sağlamasının yapılabilmesi için, her akıllı telefonda kullanılabilen ‘T3 Tutanak Gönder’ mobil uygulamasını güncelleyerek uygulamaya yeni özellikler ekledi.

Uygulamayı indiren herkes:

– Sandık sonuç tutanağını, sağlaması yapılmak üzere, Oy ve Ötesi’ne gönderebilecek,

– Sayım sürecinde hangi siyasi partinin/Cumhurbaşkanı adayının kaç oy aldığını kendisi kolayca teyit edebilecek,

– Sayım öncesi ve sayım sonrası neler yapılması gerektiğini uygulamadaki hatırlatmalar ile kolayca takip edebilecek,

– Oy verme işlemleri sırasında gerçekleşecek olası ihlalleri ‘anında’ Oy ve Ötesi’ne bildirebilecek,

– Seçim gününe dair önemli bilgilere Bilgi Bankası’ndan ulaşabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.