İzmir TBMM Başkanı Yıldırım’dan Türkpa’da Fetö Uyarısı

TBMM Başkanı Yıldırım’dan TÜRKPA’da FETÖ uyarısı

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, İzmir’de gerçekleştirilen Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 8’inci Genel Kurulu’na başkanlık yaptı. Yıldırım, FETÖPDY terör örgütüne değinerek, 15 Temmuz 2016’da Türkiye olarak büyük bir ihanetle karşı karşıya kaldık. FETÖ’ye mensup hainler Cumhurbaşkanı ve hükümetimizi hedef alıp ülkemizi kaosa sürüklemek istediler. Sadece Türkiye’nin değil sizlerin de gelecekte güvenlik ve istikrarını hedef alma potansiyeli olan FETÖ örgütü ve mensuplarıyla mücadelemizde desteğinize güveniyoruz. Merkezi Atlantik ötesinde bulunan bu örgüt, ‘eğitim faaliyetli yardım’ adı altında gündeme gelse de gizli yönü olan emperyalizme hizmet eden çok tehlikeli bir örgüttür dedi.

İzmir’de dün (Salı) başlayan ve dönem başkanlığının Türkiye’ye geçtiği TÜRKPA’nın oturumunda konuşan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, konuşmasının başında İzmir’in Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olduğuna dikkat çekerek, kentin hem iktisadi hem kültür olarak Türkiye’nin Akdeniz ve Avrupa’ya açılan önemli kapılarından biri olduğunu söyledi. Aynı zamanda AK Parti İzmir Milletvekili olduğunu da anımsatan Yıldırım, Bu sebepler sizleri İzmir’de misafir etmekten mutluluk duyuyorum. TÜRKPA’nın bugün 10’uncu yılını tamamlamasını kutluyoruz. Gelecek yıllarda çok daha başarılı hizmetlere imza atacağını düşünüyorumdedi. Bu oturum ile birlikte TÜRKPA’nın dönem başkanlığının Türkiye’ye geçtiğini kaydeden Yıldırım, Önümüzdeki yıl genel kurul Azerbaycan’da yapılacak. Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan kurucu ülkelerine verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Bağımsız Türk devletleri olarak baktığımızda toplam nüfus 155 milyon civarında. Gayri Safi Milli Hasılaları yaklaşık 1 trilyon 200 milyar dolar civarındadır. TÜRKPA ülkesi üyeler olarak kurulduğumuz günden bu yana pek çok faaliyeti gerçekleştirdik. Ancak bunu yeterli görmüyoruz. Hedefe ulaşmak için gideceğimiz çok mesafe var. Yapmamız gereken çok iş var diye konuştu.

‘YAPACAĞIMIZ ÇOK İŞ VAR’

Parlamenter demokrasinin gelişmesi çerçevesinde meclisler arası ilişkilere önem verdiklerini vurgulayan Binali Yıldırım, ortak mirası korumak ve zenginleştirmek için kayda değer çalışmalar yaptıklarını belirtti. Yıldırım, şunları söyledi

Bizler Türk dünyası olarak aynı tastan su içmiş, bir ekmeği bölüp yemiş bir ecdadın torunlarıyız. Aramızda dil din inanç birliği vardır. Aynı atanın evladı olarak uzun yıllar birbirimizden uzak kalmamızın hasretini yaşadık. Aramızda farklılıklar oluştu. Şimdi hedeflerimize ulaşmak için çalışıyoruz. İşbirliği arttırarak sinerji meydana getirmeliyiz. Birlik olmayınca dirlik olmaz. Artık birliğimizi verimli bir şekilde bir sonuca dönüştürmeliyiz. Yapacağımız çok iş var.

‘BİRLİKTE HAREKET EDERSEK TAŞIN SUYUNU ÇIKARIRIZ’

Türk devletleri olarak çok büyük imkanlara sahip olduklarını kaydeden Yıldırım, İnsan kaynağımızı, teknik kapasitemizi daha da geliştirmeliyiz. Bölgesel çatışmalar, ulusal sorunlar bizleri meşgule etse de hazırlıklarımız uzun vade için olmalıdır. Dünya devletler ailesi arasında itibarlı yerimizi daha da güçlendirmek için planlarımızı gelecek nesillerimizi düşünerek yapmalıyız. İnsan istese taştan su balçıktan gül çıkarır. Birlikte hareket edersek taşın da suyunu çıkarırız. dedi.

FETÖ İLE MÜCADELEDE SINIR ÖTESİ MESAJ

15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe girişimini da hatırlatan Yıldırım, FETÖ ile mücadelenin önemli olduğunu söyledi. Yıldırım, Türkiye olarak büyük bir ihanetle karşı karşıya kaldık. FETÖ’ye mensup hainler cumhurbaşkanı ve hükümetimizi hedef alıp ülkemizi kaosa sürüklemek istediler. Aziz milletimizin hürriyet ve demokrasiye olan inancını hesaba katamadıkları için sonunda büyük bir yenilgi ve hezimete uğradılar. Devletimizi istikrarsızlığa sürüklemek isteyen FETÖ’cü hainlerin darbe girişimini ilk günden beri kınayan siz kardeşlerimiz oldunuz. Bu sebepten dolayı sizlere şükranlarımı sunuyorum. Sadece Türkiye’nin değil sizlerin de gelecekte güvenlik ve istikrarını hedef alma potansiyeli olan FETÖ örgütü ve mensuplarıyla mücadelemizde desteğinize güveniyoruz. Merkezi Atlantik ötesinde bulunan bu örgüt eğitim faaliyetli yardım adı altında gündeme gelse de gizli yönü olan emperyalizme hizmet eden çok tehlikeli bir örgüttür dedi.

Konuşmaların ardından, toplantı basına kapatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.